Art Competition 2019

Thank you to everyone that took part in our Art Competition which this year had the theme of  SHADOW  AND  LIGHT.

The response has been fantastic and we have really enjoyed receiving all the wonderful pictures. Thank you to all the schools that took part. We have had entries from all over the country, even a few from abroad.

We would like to say a special thank you to Mary Scherer for sponsoring the Competition and to Bambi Gardiner from Oaka Books for supporting us and having the difficult job of judging all the entries.

Overall Winners

A very special Congratulations to our two overall winners.

Lower age groups              Indi Parsons             Whiteley Primary School

Upper age groups              Mimi Luscombe      St Richard’s Catholic College     

FIRST PLACE

Congratulations to the following students for winning your age group.

Age 3-5         Indi Parsons                        Whiteley Primary School 

Age 6             Sophia Redwood               Canada Hill Primary School

Age 7             Sophia Birch                        Southsea Infants School  

Age 8             Oliver Drewett                    Penpol School

Age 9             Charlotte Birch                    Craneswater Junior School

Age 10-11    Siyona Bhandari                 Parlunt Park Primary Academy

Age 12           Joel Houghton                     King Arthur’s School

Age 13           Lexine Banuelos                  St Richard’s Catholic College

Age 14+        Mimi Luscombe                  St Richard’s Catholic College

SECOND PLACE

Congratulations to the following students coming 2nd in your age group.  

Age 3-5         Milly Baker                          Whiteley Primary School

Age 6             Lucy Davidson                     Alverstoke Infant School

Age 7             Olivia Vance                         Alverstoke Infant School

Age 8             Lacie Humpage                   Widey Court Primary School

Age 9             Sava Narendra                    St Catherine’s Catholic Primary

                        Maheswara

Age 10-11    Olivia Carmen                     Hartford Primary School

Age 12           Amy Staines                         King Arthur’s School

Age 13           Ember Hughes                    St Richards Catholic College

Age 14+        Cheng Oi Lam                      School of Creativity (China)

THIRD PLACE

Congratulations to the following students on coming 3rd in your age group.  

Age 3-5         Indiana Stockburn             Alverstoke Infant School

Age 6             Alfie Winch                          Alverstoke Infant School

Age 7             Holly Wakeman                  Canada Hill Primary School

Age 8             Abbey Stephenson            Whiteley Primary School

Age 12           Emily Church                       King Arthur’s School

Age 13           Alexia Negreci                     King Arthur’s School

Age 14+        Devon Clark                         King Arthur’s School

SPECIAL MENTION

This category is for those that narrowly missed being placed 1st 2nd or 3rd but we felt they still needed to be recognised for the high standard they achieved. 

Age 3-5         Lucy and Alice Davidson              Alverstoke Infant School

                        Forces Club                                      Crofton Hammond Infant School

Age 7             Forces Friends                                 Solent Infant School

Age 10-11    Amelia Odell                                    St Christopher’s School   

Age 10-11    Jack Merredew                               Individual entry

Age 12           Emma Champion                            King Arthur’s School

Age 14+        Gabrielle Ward                               St Richard’s Catholic College

Age 14+        Talia Cahill                                        St Richard‘s Catholic College

 
Mimi Luscombe First overall in upper age group.jpg

Art competition 2019

Shadow & Light